Komunitné centrum Libóza je miesto odpočinku, ktoré ocenia nie len rodiny s deťmi, ale aj dôchodci, mladí študenti, páry, športovci, otužilci, kultúrní záujemcovia.
na našej obhliadke pozemku sme sa odzvedeli zaujímavé informácie o integrovaní princípu prírody a udržateľnosti priamo od zakladateľky komunitného cetra Libóza. Koncept tohoto priestoru je postavený na princípe spolupracovania a vloženia úsilia každého návštevníka. jedná sa o komunitu, ktorej myšlienkou bolo skultúrniť park a zakomponovať viac elementov ako: záhradky, kde sa pestujú zelenina a bylinky; znovupoužitie starých vecí ako napríklad drevené dosky, prúty, vaňa; obživa pôdy cez zadržiavanie dažďovej vody a použitia kompostu. rovnako je to verejnosti prístupná osada, kde sú vítaní hostia, aby si užili podujatia ako koncerty, premietanie filmu, grilovačky, hostiny, športové podujatia, alebo len na pomoc pri výstavbe a údržbe. aby sa každý mohol zúčastniť a pridať ruku k dielu. zmyslom bola udržateľnosť a minimálna starostlivosť o pozemok. aby sa príroda vedela sama o seba postarať, a zanechať značnú stopu. Jazierko Terezka je obkolosené chodníkmi, ktorými si ľudia vedia obzrieť priestok zo všetkých strán. po východnej časti územia sa ťahá mierny svah, kde si človek dokáže užiť krásny výhľad. a na západe sú rozmiestnené záhradky občanov mestskej časti Liboc.
Liboc sa roprestiera na veľkom území, ktoré je prekvapivo málo zastavené. väčšina katastru totiť zaberajú prírodné rezervácie Divoká Šárka a obor Hvězda. zástavba sa delí na horný a dolný Liboc, ktorý oddeľuje Libocký potok.
Prvé zmienky o Liboci pochádzajú už z 11. storočia, pričom v minulosti bola samostatnou obcou s prevažne poľnohospodárskym charakterom. Rýchly rozvoj Liboce nastal koncom 19. storočia s rozmachom priemyslu v Prahe a výstavbou železnice, ktorá zvýšila dostupnosť tejto oblasti.
Z historického hľadiska, počas vojen tu boli prevažne polia, stál tam (stále stojí) katolický kostol, a až neskôr začala výstavba hlavne vojenských ubytovní pre letcov. teiž sa pomaly začali stavať rodinné domy, ktoré sú teraz približne 80 rokovo staré. počas Československa sa tu rozprestierali pozemky, prírodné rezervácie, ktoré sa až neskôr začali brať ako rekreačné sídla, spojené s turistikou. častou návštevou oboru Hvězda sa pomaly začala pretláčať aj biodiverzita, rovnako fauna ako aj flóra- zajace, srnky,... Obyvatelia Liboce sa po dlhé stáročia živili predovšetkým spracovávaním železnej rudy v železných hámroch. Neskôr sa tu rozvíjala výroba hudobných nástrojov. V 30. rokoch 20. storočia sa tu nachádzali tri obchody s potravinami a zmiešaným tovarom a niekoľko hostincov, v ktorých sa konali aj tanečné zábavy.
komunitné centrum už dlhšie rozmýšla nad privolaním viac domácich, ktorí by okrem obydlí mohli tráviť čas skôr v prírode. chceli by im sprístupniť rekreačné sídlo v zmysle letnej kuchynky, sauny, officu, verejných toaliet, dielní, spŕch,... v ďalšom príspevku by som priblížila práve moj triviálny nápad, ktorý rozoberiem stručne, najprv umiestnením, princípom, hlavnou myšlienkou. :)
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára